Jaki produkt wybrać do włosów? #1 – Ogólny podział

Wielu z Was dopiero zaczyna przygodę z kosmetykami barberskimi i to przede wszystkim do Was kierowany jest ten wpis. Jednak nieco bardziej doświadczeni pomadziarze również śmiało mogą z niego korzystać (mamy nadzieję, że też dowiecie się czegoś ciekawego albo przynajmniej utrwalicie sobie dotychczasową wiedzę!)

Obecnie na rynku jest wiele produktów do stylizacji włosów. Wybór odpowiedniego produktu, który spełni Wasze indywidualne wymagania może być dość trudny a w efekcie i frustrujący. Dlatego właśnie postanowiliśmy napisać cykl krótkich artykułów, które to przybliżą Wam odrobinę temat sekretnej sztuki stylizacji fryzur.

W pierwszym z nich pomożemy Wam zawęzić wybór, opisując ogólne kategorie produktów.

1. Pomady

Produkty te dzielimy na 2 rodzaje. Pomady na bazie wazeliny/wosku oraz na bazie wody.


Te pierwsze, klasyczne zaczęto stosować na przełomie XIX i XX wieku. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim: wosk pszczeli lub kosmetyczny (oczyszczony), wazelinę, oleje pochodzenia roślinnego oraz substancje zapachowe. Ich główną zaletą jest to, że nie zasychają na włosach i możemy poprawić fryzurę o każdej porze dnia i nocy, nie tracąc nic z siły chwytu i całokształtu ułożenia fryzury. Ich wadą jest to, że pozbycie się tego typu produktu wymaga kilku zmyć.

Produkty na bazie wody są bardzo łatwo zmywalne już przy pierwszym, normalnym myciu włosów. To znacznie ułatwia użytkowanie, szczególnie wtedy, kiedy nie chcemy codziennie korzystać z pomady. Produkty te po czasie zasychają w mniejszym lub większym stopniu w zależności od składu. Każda poprawa fryzury przy użyciu mokrego grzebienia zmniejsza chwyt pomady. Po rozczesaniu na sucho, pomady wodne dają bardziej matowy efekt, niż te woskowe.

Oczywiście obydwa typy posiadają swoich zwolenników. My osobiście polecamy spróbować obu i samemu sprawdzić która spełni Wasze wymagania dnia codziennego.

2. Pasty i Glinki

Są to produkty o dużo gęstszej konsystencji niż reszta produktów. Główną ich cechą jest zazwyczaj matowe wykończenie i mocny chwyt. Polecane szczególnie dla osób, które lubią włosy w artystycznym nieładzie – taki surferski messy look. Nie oznacza to, że nie da się na nich ułożyć klasycznego pompadoura czy slickbacka. Pasty i glinki wymagają kilku zmyć. Produkty te są zazwyczaj na bazie wosku i wazeliny. W przeciwieństwie do pomad woskowych nie błyszczą się na włosach. Ze względu na swoją siłę – będą odpowiednie dla osób o gęstej i mocnej fryzurze.

3. Kremy

Kremy są lżejszymi produktami niż pomady i glinki, dlatego zdadzą egzamin przy jasnych, lżejszych włosach. Większość kremów do włosów cechuje średni chwyt. Są bardzo wszechstronne i uniwersalne. Polecane w celu uzyskania kontrolowanego nieładu na głowie, ale dobrze sprawdzają się także przy fryzurach klasycznych. Dla delikatniejszego efektu można stosować na mokre włosy. W przeciwieństwie do glinek produkty te łatwo się zmywają (najczęściej są na bazie wody). Charakteryzują się też zazwyczaj matowym wykończeniem.


Podsumowując

Zastanówcie się, z której przysłowiowo półki produkty będą spełniać Wasze oczekiwania. W dużym jednak uproszczeniu – pomady najlepiej sprawdzą się przy fryzurach klasycznych, natomiast pasty, glinki i kremy – lepiej nadadzą się w przypadku fryzur nowoczesnych, typu “messy.”

Dużo zależy też od Twoich włosów. Różne pomady mogą inaczej zachowywać się na poszczególnych włosach. Wobec tego jedynym i najlepszym rozwiązaniem jest wypróbować każdy typ produktu na własnej skórze lub w tym przypadku fryzurze! Wówczas sami ocenicie, czy uzyskany efekt Was satysfakcjonuje czy też wolicie coś zupełnie innego.

Mamy nadzieję, że choć trochę Wam pomogliśmy! Do zobaczenia, czy też poczytania w kolejnym artykule z serii. Stay Tuned!