Pielęgnacja brody

Pielęgnacja brody

10 porad dotyczących pielęgnacji brody

Zapuszczenie brody może być wyrazem wolności osobistej ale jednocześnie jest to pewnego rodzaju zobowiązanie. Brody nie zajmą się same sobą, podobnie jak twój basen czy jacht. Wymagają one dobrego utrzymania.
„Jeżeli nie poświęcisz swojej brodzie odpowiedniej uwagi, prędzej czy później zaczniesz wyglądać jak wędrowiec z dzikiej Alaski.” powiedział kiedyś słusznie niejaki Sandy Poirier, stylista gwiazd i właściciel Shag, salonu fryzjerskiego w Bostonie.
Bez względu na to czy dopiero przeszedłeś przez etap zapuszczenia zarostu, czy też starasz się ujarzmić 60-centymetrową brodę, poniżej znajdziesz parę wskazówek odnośnie jej pielęgnacji.
Wytrwałość.

  • Przezwycięż swędzenie.Nadchodzi taka chwila w której tchórzliwi się poddają. Jeżeli pokonasz swędzenie, po paru tygodniach będzie lepiej.
  • Pozwól jej rosnąć. Poczekaj parę miesięcy zanim zdecydujesz się ukształtować swoją brodę, nawet jeśli masz w planach nosić ją krótką w przyszłości. Kształtowanie oraz podcinanie brody zbyt wcześnie jest dość powszechną pomyłką świeżaków – pomyłką, która może zająć tygodnie lub nawet miesiące zanim będzie można ją naprawić. Daj jej rosnąć, a kiedy masz już 2,5 – 4 cm długości, możesz zacząć ją kształtować.
  • Wiedz, kiedy się poddać.Przykry fakt jest taki, że nie wszyscy mężczyźni są w stanie zapuścić brodę. Jest to sprawa genów. Jeżeli minęły już dwa lub trzy miesiące, a broda nadal jest mizerna i niejednolita, to już raczej wcale nie będzie to wyglądało lepiej. To jest moment, żeby odpuścić, zgolić i żyć dalej starając się znaleźć szczęście w innych sferach życiowych.

Odpowiednia pielęgnacja.
Kiedy masz już swoją brodę – jak o nią zadbać?

  • Szampon do brody.Sporo facetów nie myje swoich bród, a jeżeli już to robią, stosują to samo mydło, którego używają do mycia pach. Zły pomysł. Wysuszają takim sposobem zarówno brodę jak i skórę pod nią. Zamiast tego powinni myć brodę szamponem przynajmniej kilka razy w tygodniu. Używaj nawilżającego szamponu aby zapobiec łamliwości brody.
  • Olejek do brody. Zapewni nawilżenie skóry i samej brody, odżywia, wzmacnia, pielęgnuje i jeszcze ładnie pachnie. Niezbędny atrybut każdego brodacza.
  • Używaj różnych produktów.Cokolwiek wcierasz w swoją brodę pamiętaj, że przedostaje się to także do twojej skóry. Stosuj tylko markowe i sprawdzone produkty, które nie zatykają porów.
  • Podcinaj. Posiadaczom długiej brody zalecamy podcinanie jej co dwa miesiące. To tak jak pozbywanie się rozdwojonych końcówek włosów. Jeżeli natomiast nosisz krótką brodę, podcinaj ją średnio co parę tygodni.
  • Zaopatrz się w odpowiednie przybory do podcinania. Albo korzystaj z usług barberów. Elektryczny trymer jest w porządku do podcinania boków brody, jednak do kształtowania całości polecamy grzebień i nożyczki – bezpieczniej i dokładniej

Zapuść zdrową brodę.
Co jeszcze sprawi, że twoja broda będzie wyglądać świetnie oraz będzie miła w dotyku?

  • Odżywiaj się zdrowo.Nie ma żadnych specjalnych produktów spożywczych, które wspomagałyby porost brody, ale zbalansowana, zdrowa dieta jest bardzo dobra zarówno dla włosów jak i skóry. Co z suplementami? Niektórzy twierdzą, że biotyna oraz kompleks witamin A, B wzmacnia włosy. Jednakże nie ma żadnego dowodu, który by to potwierdzał. Zawsze skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować jakąkolwiek suplementację.
  • Wysypiaj się. Pewne doświadczenia potwierdzają, iż opuszczanie godzin snu może spowolnić wzrost brody. Tak więc jeżeli chcesz posiadać zdrową, gęstą brodę, zadbaj o odpowiednią ilość snu. Brodziocha rośnie nocą!

 

Podsumowanie.

Oczywiście niektóre porady mogą wydać się wam zbyt drobiazgowe. Możliwe, że opisany powyżej sposób pielęgnacji brody zaprzecza waszemu ideałowi prawdziwego faceta. Zarówno my, jak i wspomniany na początku Poirier, który osobiście posiada imponująco długą brodę, nie zgadza się. “Faceci powinni dbać o swoje brody,” mówi. “Stwarzają one silną aparycję. Są pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę każda napotkana osoba. Pielęgnacja brody jest warta włożonego w nią wysiłku.”