Pomady do włosów

Sortowanie:

Pomady do włosów

Stosowane początkowo jako maść pielęgnująca włosy i skórę, produkowane była na bazie tłuszczy zwierzęcych (tłuszczu niedźwiedziego) i jabłek. Stąd właśnie pochodzi nazwa tych kosmetyków do włosów – zaczerpnięte z francuskiego “pommade” oznacza maść, a łacińskie “pomo” oznacza jabłka. Pomady jakie znamy, rozpoczęły swój żywot około XIX wieku. Już wtedy zaczęto zastępować tłuszcze zwierzęce, składnikami takimi jak wazelina czy wosk pszczeli. W tych czasach znano tylko jeden rodzaj pomad, jakimi były pomady woskowe. Aktualnie świat kosmetyków do układania włosów rozrósł się do niesamowitych rozmiarów, a dzisiejsi producenci czy homebrewerzy tworzą najbardziej zróżnicowane względem właściwości, konsystencji i zapachu produkty. W tej chwili na rynku znajdziemy preparaty do niemal każdego typu włosów, fryzury czy upodobań perfumeryjnych. W skrócie, są to produkty do stylizacji włosów na suche lub wilgotne włosy. W tej grupie produktów znajdziemy wyroby bazujące na woskach, wodzie oraz ich mieszanki. Produkty te dzielimy na 4 podstawowe rodzaje, zaliczają się do nich:

  1. Pomady Woskowe – Elastyczne, najczęściej z połyskiem i ciężko zmywalne
  2. Pomady Wodne – Zastygające, z umiarkowanym połyskiem i łatwo zmywalne
  3. Glinki do włosów – Elastyczne o matowym wykończeniu i ciężej zmywalne (ale zazwyczaj znacznie łatwiej niż woski)
  4. Kremy do włosów– Zastygające o matowym wykończeniu i łatwo zmywalne

Znajdziemy tutaj produkty o zróżnicowanym chwycie, od lekkiego dodającego głównie tekstury, po pomady z diabelnie mocnym chwytem –  beton do najbardziej wymagających fryzur ;).  Drugim najważniejszym czynnikiem jest połysk. Bez problemu dostaniesz produkty od matowych pomad do włosów, przez umiarkowany zdrowy i naturalny połysk aż po frywolny wysoki połysk, dzięki któremu obejdziesz się bez kamizelki odblaskowej. Początkowo do aromatyzowania pomad wykorzystywano substancje takie jak olejki eteryczne czy same zioła. Aktualnie do tego typu produktów dodawane są substancje zapachowe, które bez żadnych ceregieli mogą konkurować z największymi perełkami rzemiosła perfumiarskiego. W nasze ręce mogą wpaść orzeźwiające kolońskie nuty, charakterne szyprowe akordy, słodkie wonie gumy balonowej czy nawet siarczysty aromat prochu strzelniczego.

Pomady do włosów to produkty służące do stylizacji włosów. Stosuje się je na suche lub na mokre włosy – zależnie od typu pomady i indywidualnych preferencji. To niezbędny kosmetyk dla każdego gentlemana – oprócz tych łysych.