Kartacze

Sortowanie:

Kartacz do brody

Kartacz – samo jego szorstkie brzmienie daje do zrozumienia, że to współczesna broń szlachetnych gentlemanów. Codzienne i sumienne użytkowanie tej niepozornej szczotki do brody, niesie ze sobą liczne korzyści i przybliża nas do upragnionego celu, jakim jest broda po kolana. W dużym uproszczeniu, kartacz składa się z drewnianego uchwytu i osadzonych w nim pęków włosia.

Do czego używać kartacza do brody?

Zadbane i wyprostowane włosy to kluczowy wymóg, aby czuć się dobrze ze swoim zarostem. Pierwsze zapuszczanie gęstej brody jest czymś, czego nasza skóra twarzy dotąd nie doświadczyła. Dostęp powietrza i światła słonecznego staje się ograniczony, następstwem tego jest wysuszony i nadmiernie łuszczący się naskórek. Chyba nikt z nas nie chce doświadczyć koszmaru, jakim jest zaśnieżenie drobinkami martwego naskórka całego stołu z kuflami piwa.

  • Gęste włosie dzika (najczęściej używany materiał) podczas szczotkowania brody, wyłapuje każdy włos z osobna i rozprostowuje go
  • Sztywna szczecina zdziera pozostałości złuszczonego naskórka, co niweluje swędzenie i występowanie „łupieżu”
  • Delikatnie podrażniona skóra staje się lepiej ukrwiona, a cebulki włosów zostają pobudzone do wzrostu
  • Gęsto ułożone włosie dzika pomoże w dokładniejszym rozprowadzeniu kosmetyków do brody.

Jaki kartacz wybrać?

Każdy zarost jest inny. Każdy potrzebuje, aby zadbać o niego w inny sposób i nieco odmiennymi akcesoriami do brody. Na początku zastanów się jak twarde włosy posiadasz, w jakim stopniu Twoja skóra ulega wysuszeniu i czy jest ona delikatna oraz jaki tryb życia prowadzisz.

  1. Wielkość kartacza (Domownik vs Podróżnik)

Klasycznej wielkości kartacz do brody posiada wielkość zbliżoną do dłoni przeciętnego mężczyzny, maleństwo to to nie jest. Większa szczotka do brody obejmuje znacznie większy obszar zarostu niż mniejsze odpowiedniki, dzięki czemu szczotkowanie nie jest tak czasochłonne i sprawia więcej satysfakcji. Ale co zrobić jak mamy w sobie dusze odkrywcy i podróżnika? Wtedy swoją uwagę zwracamy na mniejsze, kieszonkowe wersje. Większość z nich rzeczywiście mieści się do kieszeni. Taki kartacz do brody można wygodnie zabrać nawet w najdalsze hulanki po świecie.

  1. A może jednak szczotka z rączką?

Poręczność i wygoda użytkowania to kwestia subiektywna. Szczotki do brody zaopatrzone w drewniane trzonki co prawda zajmują więcej miejsca, ale wiele osób twierdzi że wygodniej się je trzyma. Natomiast kartacze – odpowiedniki bez rączki wydają się dawać większą kontrolę podczas rozczesywania i są łatwiejsze w transporcie.

  1. Twardość włosia (Dzik vs Świnia)

Długa i gęsta broda powinna zaopatrzyć się w twardsze włosie dzika, które pozwoli na skuteczne okiełznanie naszej dumy. Z drugiej strony brodacze z krótszym zarostem powinni zwrócić swoja uwagę na delikatniejsze świńskie włosie, aby nie podrażnić nadmiernie swojej skóry.