Jak wybrać produkt do włosów? #1 – Ogólny podział

Wielu z Was zaczyna dopiero przygodę z kosmetykami barberskimi. Obecnie na rynku jest wiele produktów do stylizacji włosów. Wybór odpowiedniego produktu, który spełni wasze indywidualne wymagania może być dość ciężki i frustrujący. Dlatego postanowiliśmy napisać cykl krótkich artykułów, który przybliży odrobine ten temat. W pierwszym z nich pomożemy Wam zawęzić wybór, opisując ogólne kategorie produktów.

1. Pomady

Produkty te dzielimy na 2 rodzaje. Pomady na bazie wazeliny/wosku oraz na bazie wody.
Te pierwsze, klasyczne zaczęto stosować na przełomie XIX i XX wieku. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim: wosk pszczeli lub kosmetyczny (oczyszczony), wazelinę, olejki roślinnego pochodzenia, oraz substancje zapachowe. Ich główną zaleta jest to, że nie zasychają na włosach i możemy poprawić fryzurę o każdej porze dnia, nie tracąc nic z siły chwytu i ułożenia fryzury. Ich wadą jest to, że pozbycie się produktu wymaga kilku zmyć. Produkty na bazie wody są bardzo łatwo zmywalne już przy pierwszym, normalnym myciu włosów. To ułatwia użytkowania, szczególnie wtedy, kiedy nie chcemy codziennie korzystać z pomady. Produkty te po czasie zasychają w mniejszym lub większym stopniu w zależności od składu. Każda poprawa fryzury przy użyciu mokrego grzebienia zmniejsza chwyt pomady. Po rozczesaniu na sucho, pomady wodne dają bardziej matowy efekt, niż te woskowe. Oczywiście obydwa typy posiadają swoich zwolenników. My osobiście polecamy spróbować obu, i samemu sprawdzić która spełni wasze wymagania dnia codziennego.

2. Pasty i Glinki

Są to produkty o dużo gęstszej konsystencji niż reszta produktów z innych kategorii.
Główną ich cechą jest zazwyczaj matowe wykończenie i mocny chwyt. Polecane dla osób które lubią włosy w artystycznym nieładzie 😉 – taki surferski messy look. Nie oznacza to, że nie da się na nich ułożyć pompadoura czy slickbacka. Pasty i glinki wymagają kilku zmyć. Produkty te są zazwyczaj na bazie wosku i wazeliny. W przeciwieństwie do pomad woskowych nie błyszczą się na włosach. Ze względu na swoją siłę – będą odpowiednie dla osób o gęstej i mocnej fryzurze.

3. Kremy

Kremy są lżejszymi produktami niż pomady i glinki, dlatego zdadzą egzamin przy jasnych, lżejszych włosach. Większość kremów do włosów cechuje średni chwyt. Są bardzo wszechstronne i uniwersalne. Polecane do uzyskania kontrolowanego nieładu na głowie, ale dobrze sprawdzają się także przy fryzurach klasycznych. Dla delikatniejszego efektu można stosować na mokre włosy. W przeciwieństwie do Glinek produkty łatwo się zmywają (najczęściej są na bazie wody). Mają zazwyczaj matowe wykończenie.

Podsumowując – Zastanówcie się, z której półki produkty będą spełniać Wasze oczekiwania. W dużym uproszczeniu – pomady najlepiej sprawdzą się przy fryzurach klasycznych, pasty glinki i kremy – lepiej nadadzą się do fryzur typu „messy.” Dużo zależy od Twoich włosów. Każdy jest nieco inny, dlatego najlepiej jest wypróbować produkt na własnej głowie. Mamy jednak nadzieję, że trochę pomogliśmy – niebawem kolejny artykuł na ten temat. Opiszemy dokładniej każdy z typów, wraz z konkretnymi przykładami pomad. Stay Tuned!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz