Historia pomady

Historia pomady

Skąd się wzięły pomady do włosów?

Historia zaczyna się w XVIII wieku, kiedy pomady były oznaką wysokiego statusu społecznego. Od tamtej pory przeżyły kilkukrotną transformację i ku naszej uciesze przetrwały próbę czasu.
Pomada w języku francuskim “pomade” oznacza “maść”. Pierwotnie pomady były robione ze zmiażdżonych jabłek – po łacinie i po włosku “Latinpomum”, “pomata” oznacza jabłko, owoc. Co ciekawe, nieco później zaczęto stosować do ich wyrobu tłuszcz niedźwiedzi oraz zioła.
Pomady miały pierwotnie służyć, jako środek do pielęgnacji włosów, a nie do ich stylizacji. Mydła wysuszały a pomady miały temu przeciwdziałać – natłuszczając strukturę włosa. Wraz ze zmianą kosmetyków do mycia włosów, skład pomad i ich przeznaczenie uległy jednak zmianie.
Pomady na osi czasu:
XVIII wiek
– pomad do włosów używa jedynie klasa wyższa / szlachta.
XIX wiek
– głównym składnikiem pomady staje się niedźwiedzi tłuszcz.
Początek XX wieku
– niedźwiedzi tłuszcz zastępuje wazelina, smalec i wosk pszczeli, które stają się głównym składnikiem pomad.
1930r. do 1940r.
– Na rynek wkraczają  Murray’s Superior Pomade, Brylcreem, Royal Crown Hair Dressing. Wszystkie wymienione marki pomad są produkowane do dzisiaj!
– Wielkie gwiazdy takie jak Cary Grant i Rudolph Valentino popularyzują  zaczesane i błyszczące włosy. Brylantyny, olejki do włosów generują coraz większe zyski. Dzięki przystępnej cenie były dostępne dla przeciętnego człowieka.
Połowa XX wieku
– Pomada do włosów Dixie Peach staje się hitem wśród młodzieży – do lat 60tych.
– Lata 50’te – pomady nieodwołalnie stają się częścią glitzy rock and roll’a i ery Elvisa.
Dzisiaj
– Produkcja pomad stale rośnie w związku z powracająca modą na oldschool’owy look. Producenci wypuszczają na rynek produkty o różnym składzie, chwycie i połysku – tak by dopasować się do gustu i włosów każdego z nas. I oby tak było jak najdłużej! Niech żyje pompadour! 😉