Historia pomady

pomadziora

Skąd się wzięły pomady do włosów?

Historia zaczyna się w XVIII wieku, kiedy pomady były oznaką wysokiego statusu społecznego. Od tamtej pory przeżyły kilkukrotną transformację i ku naszej uciesze przetrwały próbę czasu.

Pomada w języku francuskim „pomade” oznacza „maść”. Pierwotnie pomady były robione ze zmiażdżonych jabłek – po łacinie i po włosku „Latinpomum”, „pomata” oznacza jabłko, owoc. Co ciekawe, nieco później zaczęto stosować do ich wyrobu tłuszcz niedźwiedzi oraz zioła.

Pomady miały pierwotnie służyć, jako środek do pielęgnacji włosów, a nie do ich stylizacji. Mydła wysuszały a pomady miały temu przeciwdziałać – natłuszczając strukturę włosa. Wraz ze zmianą kosmetyków do mycia włosów, skład pomad i ich przeznaczenie uległy jednak zmianie.

Pomady na osi czasu:

XVIII wiek

– pomad do włosów używa jedynie klasa wyższa / szlachta.

XIX wiek

– głównym składnikiem pomady staje się niedźwiedzi tłuszcz.

Początek XX wieku

– niedźwiedzi tłuszcz zastępuje wazelina, smalec i wosk pszczeli, które stają się głównym składnikiem pomad.

1930r. do 1940r.

– Na rynek wkraczają  Murray’s Superior Pomade, Brylcreem, Royal Crown Hair Dressing. Wszystkie wymienione marki pomad są produkowane do dzisiaj!

– Wielkie gwiazdy takie jak Cary Grant i Rudolph Valentino popularyzują  zaczesane i błyszczące włosy. Brylantyny, olejki do włosów generują coraz większe zyski. Dzięki przystępnej cenie były dostępne dla przeciętnego człowieka.

Połowa XX wieku

– Pomada do włosów Dixie Peach staje się hitem wśród młodzieży – do lat 60tych.

– Lata 50’te – pomady nieodwołalnie stają się częścią glitzy rock and roll’a i ery Elvisa.

Dzisiaj

– Produkcja pomad stale rośnie w związku z powracająca modą na oldschool’owy look. Producenci wypuszczają na rynek produkty o różnym składzie, chwycie i połysku – tak by dopasować się do gustu i włosów każdego z nas. I oby tak było jak najdłużej! Niech żyje pompadour! 😉

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz