Historia pomady na przestrzeni wieków

Historia zaczyna się w XVIII wieku, kiedy to pomady były oznaką wysokiego, wręcz arystokratycznego statusu społecznego. Wtedy też narodziły się pierwowzory produktów, których używamy po dziś dzień. Jednak od tamtej pory przeżyły kilkukrotną transformację, lecz ku naszej uciesze przetrwały próbę czasu.

Skąd się wzięły pomady do włosów?

Pomada w języku francuskim “pomade” oznacza po prostu “maść”. Pierwotnie były wytwarzane ze zmiażdżonych jabłek, stąd w łacinie i po włosku występują pod terminami “latinpomum” oraz “pomata”, co oznacza jabłko, czy też ogólnie – owoc. Co ciekawe, nieco później zaczęto stosować do ich wyrobu tłuszcz niedźwiedzi oraz zioła.
Początkowo pomady miały służyć za środek do pielęgnacji włosów, nie zaś za kosmetyk przeznaczony do ich stylizacji. Działo się tak z bardzo prostego powodu – ówcześnie stosowane mydła wysuszały włosy oraz skórę, wobec czego pomady miały temu przeciwdziałać poprzez natłuszczenie struktury włosa. Jednak wraz ze stopniowym rozwojem branży kosmetycznej, czego efektem były nowe i lepsze produkty przeznaczone do mycia włosów, skład pomad i ich zastosowanie uległy znaczącej przemianie. Rozpoczęła się era stylizacji fryzur, której to zawdzięczamy dzisiejsze, niezwykle zróżnicowane produkty i liczne barbershopy.

Pomady na osi czasu

XVIII wiek
– Pomad do włosów używa jedynie arystokracja
XIX wiek
– Głównym składnikiem pomady staje się niedźwiedzi tłuszcz
Początek XX wieku
– Niedźwiedzi tłuszcz zastępuje wazelina, smalec i wosk pszczeli
1930r. do 1940r
– Na rynek wkraczają Murray’s Superior Pomade, Brylcreem, Royal Crown Hair Dressing. Wszystkie te marki są produkowane do dzisiaj!
– Gwiazdy takie jak Cary Grant i Rudolph Valentino popularyzują zaczesane i błyszczące włosy. Brylantyny, olejki do włosów generują coraz większe zyski, głównie dzięki swojej przystępnej cenie
Połowa XX wieku
– Pomada do włosów Dixie Peach staje się hitem wśród młodzieży
– Lata 50’te – pomady nieodwołalnie stają się częścią rock and roll’a i ery Elvisa
Dzisiaj
– Produkcja pomad stale rośnie w związku z powracająca modą na oldschool’owy look. Producenci wypuszczają na rynek produkty o różnym składzie, chwycie i połysku – tak by dopasować się do gustu i włosów każdego z nas. I oby tak było jak najdłużej! Niech żyje pompadour!