Balsam do brody czy olejek? Co wybrać?

Balsam czy olejek do brody? – Podpowiadamy, co wybrać!

Pomyślisz sobie „co za różnica, przecież jeden i drugi robią to samo”. . . Po części masz racje, oba produkty służą do tego samego – modelowania oraz pielęgnowania dumy każdego brodacza, czyli jajek brody. W rzeczywistości sprawa wygląda inaczej i oba kosmetyki pełnią nieco odmienne role. Co więc opłaca się wybrać, balsam czy olejek do brody? Przycupnij i rozkoszuj się lekturą!

Balsam do brody – pielęgnacja i modelowanie

Głównym zadaniem balsamu jest poskromienie odstających włosów, natomiast stopień w jakim nasz zarost zostanie odżywiony zdeterminowany jest poprzez obecność maseł i olei roślinnych w składzie. Balsamy idealnie sprawdzają się do pielęgnacji i układania brody, która posiada już konkretną długość – najlepiej 3 lub więcej centymetrów.

Balsamy do pielęgnacji brody możemy podzielić na trzy kategorie:

  • balsamy do brody na bazie wody – nawilżają i odżywiają brodę pozwalając jej zdrowo rosnąć.
  • balsamy do brody na bazie wosku – cięższe, porządnie układają brodę, dodatkowo nieco ją odżywiając.
  • balsamy do brody na bazie maseł roślinnych – oprócz nawilżania i odżywiania pomagają dodatkowo w stylizowaniu zarostu i nadaniu mu pożądanego kształtu.

Efektem po stosowaniu balsamu ma być odżywiony i wymodelowany zarost. Posiadają gęstszą i bardziej lepką konsystencję od olejków, a ich skład najczęściej oparty jest o takie substancje, jak masło shea, masło kakaowe, lanolina oraz wosk pszczeli. Dobrej jakości balsamy np. produkty polskiej marki Cyrulicy, zawierają w swoim składzie także naturalne oleje roślinne, które wzmacniają ich funkcje pielęgnacyjne

Balsam do brody na bazie wody

Balsamy na bazie wody idealnie nadają się do stosowania już przy dość krótkiej brodzie (od 0,5 cm). Charakteryzują się dobrą wchłanialnością i niepozostawianiem tłustego filmu na zaroście, na który często narzekają brodacze korzystający na co dzień z olejków lub woskowych balsamów.

Balsam do brody na bazie wody

Balsamy na bazie wodnej koncentrują się głównie na odżywieniu brody oraz skóry twarzy, przez co idealnie nadają się do używania w fazie zapuszczania zarostu – dzięki ich regularnemu stosowaniu broda urośnie zdrowsza i mocniejsza. Balsam do brody zaleca się stosować codziennie rano na świeżo umytą i wysuszoną brodę. Są również często stosowane na noc, przed snem, jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji zarostu. Ze względu na ich szybkie wchłanianie się, nie ma najmniejszej obawy że nasz drogocenny preparat pozostanie na poszewce poduszki. Tego typu balsam również pomoże w prostowaniu włosów, ale w sposób pośredni jak olejki do brody.

Podsumowanie:

Typ modelowania – Pośredni
Chwyt – Delikatny
Odżywienie – Bardzo dobre

Polecane produkty:

Pan Drwal Original Balsam
Apothecary87 Beard Balm
Pomp&Co Supreme Beard Balm

Balsam do brody na bazie wosku

Balsamy na bazie woskowej są znakomitym wyborem dla posiadaczy nieco już dłuższego zarostu, który potrzebuje odpowiedniego wymodelowania i nadania mu zabójczego kształtu. Podobnie jak olejek, balsam woskowy posiada właściwości odżywiające zarost, jednak jest to słabsze odżywienie niż to oferowane przez olejki do brody. Tego typu kosmetyki modelują nasza brodę bezpośrednio (mechanicznie). Przy ich aplikacji należy z nimi nieco dłużej popracować, balsamy woskowe mają bardziej zbitą i twardszą konsystencję. Z tego względu nabieramy je paznokciem „skrobiąc” i porządnie rozcieramy w dłoniach do uzyskania bardziej upłynnionej formy. Warstwa nałożonego balsamu z czasem delikatnie stwardnieje, uniemożliwiając włosom haniebne kręcenie się.

Balsam do brody na bazie wosku

Brodacze, którzy preferują używanie balsamów woskowych i liczą na ich właściwości odżywcze, powinni wybierać produkty, w których składzie znajdują się naturalne oleje i masła lub łączyć je z olejkami do brody.

Podsumowanie:

Typ modelowania – Bezpośredni (mechaniczny)
Chwyt – Mocny
Odżywienie – Delikatne

Polecane produkty:

Mr. Bear Family Beard Balm
Cyrulicy Balsam do Brody

Balsam do brody na bazie maseł roślinnych

Balsamy na bazie maseł roślinnych to kompromis pomiędzy balsamami wodnymi a woskowymi. Masła roślinne takie jak mango, shea czy kakaowe, zapewniają nam średniej siły chwyt z potężną dawką składników odżywczych dla wspaniałej brody jaką hodujemy.

Balsam do brody na bazie maseł roślinnych

Tego typu produkty łączą w sobie odpowiedniej siły modelowanie i świetnej jakości nawilżenie z odżywieniem. Nie sprawiają już tak wiele problemów przy wyjmowaniu z pojemnika jak balsamy woskowe, ale kosztem mniej twardej konsystencji będzie mniej pewne ułożenie. Z tego względu, balsamy te polecane są dla brodaczy z mniej niesfornymi włosami, potrzebującymi lżejszego naprostowania.

Podsumowanie:

Typ modelowania – Pośredni i Bezpośredni
Chwyt – Średniej siły
Odżywienie – Dobre

Polecane produkty:

Barber Mind Bebop Beard Balm
Brighton Beard Balm

Olejek do brody – lżejsza i bardziej odżywcza alternatywa dla balsamów

Olejek do brody to jeden z tych kosmetyków, które powinny na stałe zagościć w łazience każdego dumnego posiadacza zarostu. O jego zakup warto zadbać już na etapie zapuszczania, gdyż dobry olejek sprawi, że broda urośnie zdrowsza, bujniejsza i ominie nas potworne swędzenie skóry. Podstawowym zadaniem olejku jest nawilżenie i odżywienie brody oraz zabezpieczenie jej przez działaniem czynników zewnętrznych takich, jak słońce, mróz, wiatr i zanieczyszczenia atmosferyczne. Rzeczywiście, wiele osób uważa że olejek do brody „prostuje” włosy. I tak i nie, my nazywamy to prostowaniem włosów pośrednim. Z tego względu że olejek nie prostuje włosów mechanicznie jak balsam, ale odżywia i nawilża je. Włosy zadbane i w dobrej kondycji, są mniej skore do kręcenia się.

Tego typu kosmetyki są łatwiejsze i przyjemniejsze w nakładaniu, szybko się wchłaniają i świetnie zmiękczają zarost. Olejki do brody to produkty, których skład bazuje na naturalnych olejach roślinnych i pełniących rolę zapachu, olejków eterycznych lub perfum w zależności od producenta . Do najpopularniejszych olei bazowych należą: olej arganowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów i wiele innych silnie nawilżających i dogłębnie odżywiających brodę składników.  

Taka kompozycja składników odżywczych sprawia, że regularne nakładanie olejku na brodę pozwala na jej skuteczne zmiękczenie, ułatwia nadawanie jej pożądanego kształtu oraz nawilża nie tylko samą brodę, ale także skórę w jej okolicach. Dzięki temu brodacze, u których olejek do brody jest podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym, rzadziej skarżą się na swędzenie czy uczucie suchej brody. Warto także wspomnieć, że olejek do brody, dzięki swojej lżejszej konsystencji, posiada mniejsze właściwości zapychające od balsamów woskowych – będzie więc dobrym wyborem dla brodaczy, którzy mają skłonność do pojawiania się wyprysków.

Polecane produkty:

Cyrulicy Olejek do Brody
Hørde Olejek do Brody
Barber Mind Beard Oil

Jaki olejek do brody wybrać?

Przy zakupie olejku do brody warto zwrócić uwagę na jego skład – powinien on być możliwe jak najbardziej naturalny. Cenne składniki odżywcze w największej ilości znajdziemy w olejach  roślinnych nierafinowanych, niestety producenci rzadko decydują się na ten typ olejów ze względu na wyższą cenę i krótki okres przydatności. Najważniejsze jest aby olejek składał się z więcej niż tylko jednego oleju, ponieważ mieszanki olejów są znacznie skuteczniejsze. Drugą ważną kwestią jest pochodzenie składników zapachu, czy są to naturalne olejki eteryczne czy syntetyczne perfumy. Tutaj należy kierować się swoimi upodobaniami. Zapachy złożone z olejków eterycznych polecamy osobom które na co dzień używają już osobnych perfum (olejki eteryczne są mniej intensywne niż perfumy) lub mają problemy skórne, są delikatniejsze dla naszego nabłonka i niektóre z nich odznaczają się działaniem antybakteryjnym.

Dobrej jakości olejki do brody znaleźć można w ofercie polskiej marki Cyrulicy oraz marek Brighton, Barber Mind i Mr Bear. Brodacze poszukujący olejków o szerokim wyborze zapachów powinni natomiast zapoznać się z ofertą polskiej marki Pan Drwal, która w swoim portfolio posiada prawdziwe perełki perfumerii.

Balsam woskowy do brody plus olejek – jak prawidłowo stosować je razem?

Brodacze, którym zależy zarówno na optymalnym odżywieniu brody (co zapewni dobry olejek), jak i jej wystylizowaniu (to zadanie balsamu woskowego) mogą połączyć zalety obu kosmetyków i z powodzeniem używać ich razem. Jak to prawidłowo zrobić?

  • Początkowo, na umytą i wysuszoną brodę oraz skórę w jej okolicach, nakładamy wybrany olejek i czekamy kilka minut aż całkowicie się wchłonie. Następnie, nanosimy na brodę niewielką ilość balsamu woskowego i stylizujemy zarost.

Z drugiej strony czemu by nie połączyć balsamu bazującego na masłach roślinnych z olejkiem do brody? Może czujesz że sam balsam nie odżywia dostatecznie zarostu? Takie połączenie zapewni Ci ogromną dawkę składników odżywczych z lekkim modelowaniem. Chyba że jesteś poszukiwaczem nowych doznać perfumeryjnych. Wtedy musisz skusić się na produkty od Cyrulików, połącz niedźwiedzia z żonglerem i tygrysa z magikiem! 

  • Tutaj polecamy nabrać niewielką ilość balsamu i dodać do niego kilka kropli ulubionego olejku. Porządnie rozetrzyj ten wspaniały specyfik w dłoniach i zaaplikuj na zarost. Za tak potężną dawkę odżywienia z lekkim modelowaniem Twoja brodą będzie Ci z pewnością wdzięczna!

Uwaga! Nie należy łączyć olejków do brody z balsamami na bazie wody.