Jak dbać o brodę? Wskazówki pielęgnacyjne

10 porad dotyczących pielęgnacji brody

Zapuszczenie brody może być wyrazem wolności osobistej, ale jednocześnie jest to też pewnego rodzaju zobowiązanie. Brody nie zajmą się same sobą, podobnie jak twój basen czy jacht. Wymagają one dobrego utrzymania.

„Jeżeli nie poświęcisz swojej brodzie odpowiedniej uwagi, prędzej czy później zaczniesz wyglądać jak wędrowiec z dzikiej Alaski.” powiedział kiedyś słusznie niejaki Sandy Poirier, stylista gwiazd i właściciel Shag – salonu fryzjerskiego w Bostonie.

Bez względu na to czy dopiero przeszedłeś przez etap zapuszczenia zarostu, czy też starasz się ujarzmić 60-centymetrową brodę, poniżej znajdziesz parę wskazówek odnośnie jej pielęgnacji.


Wytrwałość

  • Przezwycięż swędzenie. Nadchodzi taka chwila, w której tchórzliwi się poddają. Jeżeli pokonasz swędzenie, po paru tygodniach będzie lepiej.
  • Pozwól jej rosnąć. Poczekaj parę miesięcy zanim zdecydujesz się ukształtować swoją brodę, nawet jeśli masz w planach nosić ją krótką w przyszłości. Kształtowanie oraz podcinanie brody zbyt wcześnie jest dość powszechnym błędem wśród świeżaków – pomyłką, która może zająć tygodnie lub nawet miesiące zanim będzie można ją naprawić. Daj jej rosnąć, a kiedy masz już 2,5 – 4 cm długości, możesz zacząć ją kształtować.
  • Wiedz, kiedy się poddać. Przykry fakt jest taki, że nie wszyscy mężczyźni są w stanie zapuścić brodę. Jest to sprawa genów. Jeżeli minęły już dwa lub trzy miesiące, a broda nadal jest mizerna i niejednolita, to już raczej wcale nie będzie to wyglądało lepiej. To jest moment, żeby odpuścić, zgolić i żyć dalej starając się znaleźć szczęście w innych sferach życiowych.

Odpowiednia pielęgnacja

Kiedy masz już swoją brodę – jak o nią zadbać?

  • Szampon do brody. Sporo facetów nie myje swoich bród, a jeżeli już to robią, stosują to samo mydło, którego używają do mycia pach. Zły pomysł. Wysuszają takim sposobem zarówno brodę, jak i skórę pod nią. Zamiast tego powinni myć brodę specjalnie dedykowanym szamponem przynajmniej kilka razy w tygodniu. Używaj nawilżającego szamponu aby zapobiec łamliwości brody.
  • Olejek do brody. Zapewni nawilżenie skóry i samej brody, odżywia, wzmacnia, pielęgnuje a na dodatek ładnie pachnie. Niezbędny atrybut każdego brodacza.
  • Używaj różnych produktów. Cokolwiek wcierasz w swoją brodę, pamiętaj że przedostaje się to także do Twojej skóry. Stosuj tylko markowe i sprawdzone produkty, które nie zatykają porów.
  • Podcinaj. Posiadaczom długiej brody zalecamy podcinanie jej co dwa miesiące. To tak jak pozbywanie się rozdwojonych końcówek włosów. Jeżeli natomiast nosisz krótką brodę, podcinaj ją średnio co parę tygodni.
  • Zaopatrz się w odpowiednie przybory do podcinania. Albo korzystaj z usług barberów. Elektryczny trymer jest w porządku do podcinania boków brody, jednak do kształtowania całości polecamy grzebień i nożyczki – bezpieczniej i dokładniej.

Zapuść zdrową brodę

Co jeszcze sprawi, że twoja broda będzie wyglądać świetnie oraz będzie miła w dotyku?

  • Odżywiaj się zdrowo. Nie ma żadnych specjalnych produktów spożywczych, które wspomagałyby porost brody, ale zbalansowana, zdrowa dieta jest bardzo dobra zarówno dla włosów jak i skóry. Co z suplementami? Niektórzy twierdzą, że biotyna oraz kompleks witamin A oraz B wzmacnia włosy. Jednakże nie ma żadnego dowodu, który by to potwierdzał. Zawsze skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować jakąkolwiek suplementację.
  • Wysypiaj się. Pewne doświadczenia potwierdzają, iż opuszczanie godzin snu może spowolnić wzrost brody. Tak więc jeżeli chcesz posiadać zdrową, gęstą brodę, zadbaj o odpowiednią ilość snu. Broda rośnie nocą!

Podsumowanie

Oczywiście niektóre porady mogą wydać się Wam zbyt drobiazgowe. Możliwe też, że opisany powyżej sposób pielęgnacji brody zaprzecza waszemu ideałowi prawdziwego faceta. Zarówno my, jak i wspomniany na początku Poirier, który osobiście posiada imponująco długą brodę, absolutnie nie zgadza się z tym stereotypem.

“Faceci powinni dbać o swoje brody,” mówi. “Stwarzają one silną aparycję. Są pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę każda napotkana osoba. Pielęgnacja brody jest warta włożonego w nią wysiłku.”